Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Nobelova cena pro Imre Kertésze

Ve čtvrtek 10. října vysílaly maďarské rozhlasové stanice opakovaně obsáhlou hlavní zprávu - Nobelova cena za literaturu byla letos - vůbec poprvé - udělena maďarskému autorovi. Je jím Imre Kertész (1929), spisovatel, jehož jediným tématem je holocaust. Jeho vědomí identity je příznačné pro většinu dnes žijících Židů v Maďarsku - podle nedávného průzkumu Ústavu sociologie budapešťské Univerzity Loránda Eötvöse je tato identita určena především vědomím či zkušeností holocaustu; vztah k Izraeli, náboženské a kulturní vazby pro ni mají druhořadý význam. Sám Kertész definuje své vazby k židovství takto: „Co je to za Žida, když se mu nedostalo náboženské výchovy, nemluví hebrejsky, prameny židovské kultury prakticky nezná a nežije v Izraeli, ale v Evropě? Toho, pro nějž je prvořadou, ne-li výlučnou složkou jeho židovství Osvětim, přece jen nelze tak docela nazvat Židem,“ napsal ve vzpomínkové eseji Jeruzsálem, Jeruzsálem (2002). Z ní také vyplývá, jak je navzdory silné citové náklonnosti vztah k zemi zaslíbené limitován, jak silná je gravitace rodného Maďarska: „Při výstupu z letadla izraelských aerolinií v Budapešti jsem se neudržel a naposled jsem oslovil letušky: ,God save Israel.' Ale vyslovoval jsem špatně. ,What did he say?' V zádech slyším odcizené doptávání, ale houšť kufrů mě sune dál, ven. Nepochopily mě. Snad to tak má být. Vystoupím z letadla, na maďarskou půdu.“ Lze-li o Kertészovi vůbec mluvit v národních kategoriích, pak jeho maďarství je v neposlední řadě…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.