Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Téma

V rukou Alláhových

Na cestách Afghánistánu se znovu objevují lidé, kteří ze země v posledním desetiletí uprchli před krutým režimem tálibánů. Z Íránu a Pákistánu se vracejí Paštuni, ze severu Tádžikové. Pospíchají, i když se vrací do zničené země, úplně odkázané na zahraniční pomoc.

Jako zvířata v kleci

„Jmenuji se Ahmad, ale říkejte mi Dima,“ představuje se rusky štíhlý snědý mládenec v pohraničním afghánském městě Dašti-Arči. „Mohu vás doprovodit až do Kábulu. Také tam mířím.“ Dima tak spojuje příjemné s užitečným – nepojede sám a své služby průvodce a tlumočníka si cení 100 dolarů za den. Dima utekl před tálibány do Moskvy. Podařilo se mu tam zařídit drogistický obchod, kde si vydělal dost na to, aby se mohl vrátit domů. Úzkostlivě hlídá cestovní tašku plnou dárků pro nejbližší. „Osm let jsem neviděl rodiče,“ říká. Dimovu otci patřila v Kábulu realitní kancelář, rovnostářští tálibáni ho ale donutili podnik zavřít. Zůstal mu jediný byt, který pronajímal načerno. Z tajného výdělku mohl platit třem dcerám – rovněž potají – soukromé učitele. Ke krajanům nemá navrátilec Dima ani trochu sympatií: „Podívej se, to nejsou lidé, ale zvířata. Divoká a hladová. Žijí v téhle zemi jako v rezavé kleci někde v zoo.“

Přímo do ráje

Tálikán, centrum severní provincie Tachor, slouží pro cizince i uprchlíky jako shromáždiště před vstupem do vnitřního Afghánistánu. „Bez ozbrojené ochranky ani na krok!“ kroutí starostlivě hlavou pracovník…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.