V polovině srpna přiváží předseda Evropské komise Romano Prodi do Čech příslib 48 milionů eur na odstranění povodňových škod. První zářijový týden si Komise stěžuje, že česká vláda na nabídku ještě nereagovala. Premiér Vladimír Špidla na to Bruselu vzkazuje, ať se neobává, že peníze se vyčerpají, a kritika stejně jako mediální zájem utichají. Nejde přitom o vyřízenou věc. Špidlův kabinet totiž rozhodl o využití evropských peněz způsobem, který se může zemi v blízké budoucnosti vrátit jako bumerang. Ve hře není nic menšího než miliony eur.

Úspěch ministra Ambrozka

V neděli osmého září se ministři dohodli, že z nabídnutých 48 milionů eur na likvidaci povodňových škod v dopravě a na životním prostředí (přibližně 1,5 miliardy korun) dají jen polovinu. A to přesto, že ve stejný den odhlasovali zvýšení daní, které mělo do státního rozpočtu přinést 26 miliard navíc, jež by se použily na částečné zaplacení údajně šedesátimiliardového povodňového účtu. Druhá polovina, tedy 24 milionů eur z fondu ISPA pro kandidátské státy, zůstane projektům, s jejichž financováním se počítalo ještě před povodněmi. Konkrétně jde o rekonstrukci čističek odpadních vod a kanalizačních sítí na moravských řekách Bečvě a Dyji a opravu vodovodního potrubí v jižních Čechách. Úředníci ministerstva zahraničí tvrdí, že kabinet udělal chybu, když nevyužil celou částku na povodňové opravy a ještě o tom rozhodl s třítýdenním zpožděním. "Tím jako bychom řekli, že tolik peněz…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte