Minulé pondělí Saúdská Arábie změnila názor. Oznámila, že podpoří vojenskou akci proti Saddámově Iráku, pokud operaci schválí Rada bezpečnosti OSN. Je to velký posun, neboť do té doby Rijád svou účast či poskytnutí vojenských základen na svém území pro eventuální americký útok odmítal. Země se - na rozdíl od války v Perském zálivu v letech 1990/91 - nechtěla stát odrazovým můstkem pro úder vůči sousednímu Iráku. Jenže před týdnem v této pevnosti povolila. Příčina posunu ovšem neleží na Saúdské Arábii samotné, ale na změněných akcentech Spojených států. Tvrdí to nejen americký tisk, ale i saúdskoarabští diplomaté.

Základny i imámové

Saúdská Arábie je zemí, která své názory v zásadě nemění. Je to extrémně konzervativní stát, jenž se jakékoli změny bojí jak čert kříže, dalo by se říci, pokud by nešlo o stát muslimský. Proto je i nynější posun-neposun třeba vykládat na hlubším pozadí. Už rok se může každý ve světovém tisku dočíst, že 15 z 19 pachatelů útoku na USA z 11. září bylo občany Saúdské Arábie. Z toho sice nelze vyvozovat paušální závěry o saúdské podpoře teroru, ale nelze to ani pominout jako úplnou shodu okolností. Země lavíruje mezi USA a islamisty vahábovského směru (státní náboženství v zemi). Na jednu stranu je Saúdská Arábie - s výjimkou Turecka - jediným velkým státem regionu, na jehož území mají vojenské základny Američané, ale zároveň saúdské miliardy putují i na podezřelá konta. Rijád nepatří k přímým oporám terorismu ve stylu…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte