Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Rozhovory

Vládnout nechceme

Rámeček

ILJA SEIFERT (51) je poslancem Strany demokratického socialismu (PDS), nejmenší z pěti stran v německém Spolkovém sněmu. Průzkumy předpovídají, že PDS, která je následnickou stranou východoněmecké komunistické strany SED, ve volbách tuto neděli získá asi 5 % hlasů, většinu právě ve východních zemích. Ilja Seifert vyrůstal v Sebnitzu u českých hranic a v Chotěbuzi. V mládí utrpěl úraz, kvůli němuž se dokáže jen omezeně pohybovat. Jako student vstoupil do komunistické strany. Umí dobře česky, první čtvrtina rozhovoru (a dvě poslední otázky) proto probíhaly v češtině, poté kvůli přesnosti raději mluvil německy. Je podruhé ženatý, z každého manželství má dvě děti.

Koho si přejete jako příštího německého kancléře, Edmunda Stoibera, nebo Gerharda Schrödera?

Přál bych si, aby Stoiber a křesťanští demokraté ve volbách 22. září prohráli. Zároveň si ale nepřeji, aby zvítězil Schröder a sociální demokracie. O jeho vládě si nemyslím, že byla dobrá, ale kabinet Stoiberův by určitě způsobil ještě více škod. Mnoho spekulací se točí kolem toho, zda by vaše Strana demokratického socialismu případně podpořila vládu SPD a Zelených, pokud by této koalici k nadpoloviční většině ve Spolkovém sněmu scházelo pár hlasů. Osobně bych se tomu nebránil. Menšinové vlády jsou pro demokracii lepší než většinové, parlament tím získá na významu. Ať se klidně Schröder stane znovu kancléřem. To přece neznamená, že ho podpoříme při každém zákoně, který jeho kabinet…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.