Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Domov

Macecha Praha

Do tohoto pondělí musí opustit pražské strahovské koleje skoro půltisícovka lidí, kterým záplavy poškodily byty a kteří se nemají kam vrátit. Zatím budou přesunuti do prostor základní školy v Burešově ulici v Praze 8. Kromě toho nedokáže lidem, mezi nimiž je většina Romů, nikdo vysvětlit, kde budou napříště žít. Podle názoru aktivistů z občanského sdružení Střep je možné, že se obvodní úřad Prahy 8 snaží Romů zbavit. Něco podobného se stalo před pěti lety po záplavách v Ostravě, kde část Romů ze zaplavené čtvrti Hrušov přestěhovali do buněk v periferní části Liščina. Starosta Prahy 8 Josef Nosek ale takovou možnost vylučuje: „Hloupost, nikoho se zbavovat nechceme. Jsou v tom zmatky, náš úřad byl také postižen povodněmi.“ Zatím ale ani on sám neví, kde evakuovaní nakonec skončí.

Nic nám neřeknou

Když Prahu začala zaplavovat voda a lidé hledali útočiště v tělocvičnách základních škol, nabídlo ČVUT šesti stovkám zaplavených azyl na strahovských kolejích. Tam se ale v září vracejí studenti, proto bylo po dohodě se zastupiteli Úřadu Městské části Praha 8 rozhodnuto o přesunu nešťastníků, kteří přišli o byty. Na Strahově mezi prvním a druhým blokem kolejí vyrostl před třemi týdny vojenský stan, který slouží jako informační centrum. Kolem něj se každý den scházejí stále více nervózní lidé. Chtějí vědět, kam budou přestěhováni, případně kdy se mohou vrátit do svých bytů. Ve stínu pod stromem sedí skupinka debatujících, opodál se nechává stříhat starší…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.