Nepřisuzujte zvířatům lidské vlastnosti

Ivan Lamper v rubrice Minulý týden (Respekt č. 35/2002) vylíčil příběh hrdinného lachtana Gastona. Čtenářům jej představil jako živočicha, který zatouživ po svobodě, využil povodně k útěku ze svého hrůzného žaláře. Měl ovšem smůlu, byv nakonec chycen lovci (sic!), kteří jej znovu zavřeli do potupné klece, místo aby ho nechali zemřít jako svobodného a hrdého tvora.

Pan Lamper přisuzuje zvířeti lidské vlastnosti. Říká se tomu antropomorfizace. Je to stejné, jako když lidé považují hyenu za zákeřnou a podlou, tygra za krvelačného, medvěda za dobromyslného, všechna zvířata pak za svobodomyslná a podobně. Každý zoolog potvrdí, že je to nesmysl. Kromě toho většině zvířat zajetí (rozuměj v slušných podmínkách) nevadí tolik, jak si odpůrci zoologických zahrad myslí. Renomovaný americký zoolog George Schaller, který se roky zabýval pozorováním lvů žijících ve volné přírodě v Národním parku Serengeti, dospěl nakonec k názoru, že lev, pokud dostane nažrat, je v zoo celkem spokojen (viz Schallerova vynikající kniha „Zlaté stíny, pádící kopyta“, vydaná u nás před lety v edici Kolumbus). Tímto konstatováním tedy Schaller poněkud zpochybnil romantický příběh lvice Elsy, kterým se někteří odpůrci zoo inspirují. Na druhé straně ovšem nelze pana Schallera ani v nejmenším považovat za velkého příznivce zoologických zahrad, nejraději by i z afrických národních…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte