Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Vrátím se, to vám povídám

Ještě před čtyřmi měsíci tady burácely plné tribuny a noc se měnila v den září mnoha světlometů. Dnes je to jen tichá vesnice. Po zašlé slávě zůstal obrovský fotbalový stadion tyčící se nade vsí jako svérázné Koloseum. Jsme v Drnovicích, dvoutisícové obci, jejíž věhlas ještě docela nedávno přesahoval české hranice. Dnes je s tím ámen: mecenáše místní kopané podezírá policie z podvodů, klub je v troskách a ospalá obec poutá pozornost jenom velkým úspěchem komunistů v letních parlamentních volbách.

Školka musí pryč

Kromě kostela, školy, obchodů a několika hospod stál kdysi v Drnovicích i klášter. Bolševici ale budovu zabrali pro národní výbor a klášterní zahradu změnili ve fotbalové hřiště. Právě na jeho místě se dnes k nebi tyčí stadion, který by svými rozměry zapadal do třicetkrát většího města. Ještě v 80. letech přitom zdejší mužstvo kopalo sotva okresní přebor. Po převratu vzal ale klub do rukou drnovický rodák, majitel farmaceutické továrny Bioveta Ivanovice Jan Gottvald, a začal vzestup do světa velkého fotbalu. Gottvald nakoupil hráče, za 55 milionů nechal postavit nové tribuny a v roce 1995 klub prodal šéfům tehdy ještě mocného „impéria“ Chemapolu. Předloni to Drnovice dotáhly až do prvního kola evropského poháru. Pak ale mecenáši ohlásili bankrot a mužstvo bez peněz letos spadlo rovnou do třetí ligy. „Alespoň je tu klid,“ hodnotí úpadek týmu zdejší starostka Antonie Dvořáková (nestranička na listině KDU). "Každých čtrnáct dní sem přijelo…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.