Osmnáct škol na mělnickém okrese neotevírá v pondělí své brány a žáci si na první zvonění ještě čtrnáct dní počkají. Do té doby by měla být hotova obnova nejnutnějších funkcí i v regionu, který povodně postihly asi nejvíc. Žáci z Mělnicka - a více než 30 škol v jiných okresech - mohou místo běžné školní docházky využít některou z tisícovky nabídek bezplatných pobytů na škole v přírodě, které eviduje ministerstvo školství. Úřad Petry Buzkové také vyčlenil prvních 10 milionů na nové pomůcky a vybavení postižených škol.

Jsme tady přes noc

Otlučené omítky v přízemních třídách, hromada zničeného nábytku, učebnic, na dříve naleštěných chodbách jsou nánosy bahna. V nezatopených třídách se kupí nepřeberné množství balené vody, dezinfekčních prostředků, věder atd. Vedle jiných zatopených ústavů nabízí takový obrázek rovněž základní škola na Komenského náměstí v Kralupech nad Vltavou. Ve třídě sloužící jako provizorní jídelna se mísí desítka vojáků s učitelkami, v rohu popíjí šťávu dvojice žáků z deváté třídy. „Slyšeli jsme, že je škola dost zničená, tak jsme sem prostě přišli pomoct,“ vysvětluje chlapec v modrých montérkách s kšiltovkou, proč tráví prázdniny ve škole. „Mě sem poslal táta,“ doplňuje ho méně energicky kamarád. Původně pomáhalo kolem 15 žáků, minulý týden je nahradili učitelé. „Všechny učebnice, které jsme zachraňovali na stolech v jídelně, se nakonec utopily,“ říká ředitelka Jiřina Herainová. "S náhradou škod by ale neměl být problém -…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte