„Nádrže vltavské kaskády nemají při povodních valný význam, nemohou nic ovlivnit,“ říkají jedni. „Bez vltavské kaskády by následky letošní velké vody byly podstatně horší,“ oponují druzí. Co si z toho běžný čtenář novin má vybrat? Která ze stran sporu má pravdu? Využijme toho, že na rozdíl od prvních komentátorů na toto téma už máme k dispozici alespoň minimální časový odstup i některé údaje, a pokusme se najít odpověď.

Co zmůže přehrada

Shrňme si nejprve základní argumenty obou stran. Pravdu mají bezpochyby ti, kdo tvrdí, že „protipovodňový“ objem vltavské kaskády je malý (například největší ze soustavy jejích přehrad - Orlík - má pro tento účel vyčleněno pouhých 60 milionů kubíků z celkových 700 milionů m3 své kapacity). Přesto je třeba dát za pravdu i těm, kdo říkají, že s připočtením možnosti předpuštění nádrží před povodní je to již objem významný. Ovšem - jak poznamenává zase druhá strana sporu - pouze pro „běžné“ povodně, s přibližně patnáctiletou frekvencí, které po sobě zpravidla nezanechávají rozsáhlejší škody. Při povodních s velkými průtoky toho již podle názoru kritiků kaskáda mnoho ovlivnit nemůže. Podle našeho názoru je právě zde skryto jádro sporu: domníváme se totiž, že pravdu mají spíše ti, kdo tvrdí, že kaskáda hraje významnou roli i za velkých povodní. Na rozdíl od nich si však myslíme, že zdaleka ne tak pozitivní, jak její zastánci tvrdí. Pokusíme se nyní argumentovat proč. Každý, kdo měl na základní škole fyziku, si jistě…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte