Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Mimochodem

Jsou dny, kdy se nedá myslet na nic jiného, než na co myslí všichni. Řeky se v celé střední Evropě rozvodnily a jaly se s majestátní převahou ničit lidská díla. Podívaná to byla hrůzně velkolepá a záběry v televizi vypadaly jak z katastrofického filmu. Totéž napadalo diváky, když na obrazovkách loni v září viděli teroristický útok na Manhattan, jenže tam šlo o něco neslýchaného a ohromujícího. K záplavám dochází odedávna, ovšem lidských děl, která jim stojí v cestě, je mnohem víc než dřív. V okamžiku výbuchu se naráz uvolňuje obrovská energie, která potlačuje detaily. Povodeň svým způsobem detaily odkrývá. Obnažuje místa, jimž by kamery zmlsané onačejšími senzacemi normálně nevěnovaly pozornost: po generace zabydlené kuchyně a pokojíky, vesnické dvorky, garáže, domovy rodin, o nichž víme většinou jen ze statistik. Velká voda nahrnula před zraky společnosti skutečnost, otevřela průhled do okrajových oblastí, kde žijí lidé mediálně téměř neviditelní, kteří se o sebe přes veškerou nouzi a pachtění dokázali až dosud jakž takž postarat. Pozorujeme tváře, jaké by se na obrazovce jinak neobjevily, v rychlých střizích sledujeme jejich bezradnost, zoufalství, vykolejenost. Z hloubi ohrožených domů záchranáři vyvádějí nebo vynášejí stařenky a starce, jako by je vraceli zpátky z cesty vedoucí mnohem dál než do evakuačního střediska. Přítel Valt kdysi v mládí coby adept malířství testoval účinnost veleděl moderního umění tím, že jejich reprodukce obkládal vybranou kolekcí…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.