Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Sedm nocí na Dunaji

Po pádu železné opony vtrhla do někdejších postkomunistických zemí ze západu také kultura mamutích open air festivalů. Přestože například trutnovskému festivalu dodává pravidelně svou návštěvou lesku prezident Havel, tuzemské akce většinou návštěvností ani významem nemohou velkým evropským hudebním mejdanům v Roskilde nebo Glastonbury konkurovat. Z východoevropských nováčků má ale zdá se do této společnosti nakročeno maďarský Pepsi Sziget. Na jeho letošní devátý ročník, který skončil minulou středu, zamířilo během sedmi dnů přes 400 tisíc diváků a na pódiích na ostrově Obudai v samém centru Budapešti se střídaly hvězdy jako The Cure, Iggy Pop nebo Pulp. Rostoucí věhlas láká v posledních letech do Budapešti i čím dál více Čechů.

Vodku, bitte

Na prvním ročníku festivalu Diák Sziget (Studentský ostrov) v roce 1993 ještě hrály především místní kapely a přišlo se na ně podívat 43 tisíc diváků. Organizátoři měli ale ambicióznější plány a v následujících letech se jim na ostrov v srdci Budapešti podařilo přilákat několik hvězd světového formátu. „Hráli tu Faith No More, Dawid Bowie, Clawfinger nebo Rammstein a to přilákalo lidi,“ vzpomíná organizátor akce Gábor Takácz, „dostali jsme se ale do finanční krize a museli hledat sponzory.“ Náplast na hubený rozpočet se našla v roce 1997: společnost Pepsi Cola slíbila poskytnout desítky milionů forintů (na letošní ročník jich dala 200), ale vymínila si přejmenování festivalu na Pepsi Sziget. Festival byl…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.