Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Slovensko, na nohy

Z horkého pátku 17. července 1992 zůstala mnoha Čechům v paměti neurčitá tíseň a úlek. To když hodinu poté, co bratislavský parlament přijal Deklaraci o svrchovanosti, abdikoval federální prezident Václav Havel. Ne, nebyl to první ani poslední mezník na cestě k rozpadu společného státu. Přijetím deklarace si ale Slovensko definitivně zavřelo cestu zpět, napsal tenkrát Respekt. Ještě jinak to vystihl titulek jeho rozlučkového rozhovoru s Václavem Havlem - „Skončila československá státnost“. Zatímco v české veřejné debatě z léta 1992 zaznívaly temné paralely s druhou republikou, na Slovensku plály na kopcích „vatry svrchovanosti“ a uspokojení z dovršené snahy o vlastní stát nesdílela pouze hrstka federalistů. Do dvou let se mají obě země opět setkat v Evropské unii. Dekáda odloučení vzájemným vztahům prospěla, Čechům se vrátila dobrá nálada - ale Slováci? Možná je to jen dojem, možná jen pár bratislavských intelektuálů bolí zuby, ale východní sousedé jako by před branami Západu procházeli obdobím deprese a krize. Proč by nás to mělo zajímat? Když už pro nic jiného, tak kvůli našemu národnímu zájmu - aby v NATO a v EU nechyběl nejbližší a nejvěrnější spojenec České republiky.

Něco nezdravého v kořenech

V létě 1992 si už jen málokdo mohl namlouvat, že Vladimír Mečiar je přes všechny temné signály slušný politik, jakási neohrabanější verze Franze-Josefa Strausse. Bylo čím dál zřetelnější, že je to spíš mírumilovnější Slobodan Miloševič. Své umění…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.