Poslanec Petr Matějů (US) splnil svůj slib: poslal vládě návrh zákona o školném. Ta předlohu minulou středu podle očekávání zamítla, její osud bude ale záležet na poslancích. V současném parlamentu má školné za normálních okolností šanci u poslanců ODS, unie a strany lidové. Jenže okolnosti nejsou normální. Vypadá to, že pár měsíců před volbami lidovci ruku pro návrh nezvednou. Obava politiků unie nejen z toho, že zákon propadne, ale i z nejednoty uvnitř čtyřkoalice způsobila, že poslanec Matějů zůstal pod svým návrhem podepsaný sám.

Není čím se chlubit

Na devíti stránkách shrnuje Petr Matějů současný stav a cíle, kterých chce zákonem dosáhnout. Loni, stejně jako v minulých deseti letech, nebyla přijata více než polovina uchazečů o vysokoškolské studium. „Desetitisíce mladých lidí, kteří by studovat chtěli a nemohou, představují nevyčíslitelné ztráty na lidském kapitálu,“ píše Matějů. Upozorňuje, že převis poptávky nad nabídkou studijních míst odrazuje děti z hůře sociálně postavených rodin a tím podporuje sociální nerovnost v přístupu ke vzdělání. Šance dětí dělníků na vysokoškolské studium zůstávají v posledních dvou generacích zhruba stejné: na jednoho vysokoškoláka z dělnického prostředí u nás připadají čtyři z rodin odborníků, ve Spojených státech se tento poměr podařilo snížit na jednoho ku dvěma. Navzdory volebním slibům současné vlády bude letos podíl peněz pro vysoké školy na HDP o pětinu nižší než před čtyřmi roky. Zatímco země OECD…

03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte