Od prvního Sputniku v roce 1957 se uskutečnilo již více než 4200 úspěšných kosmických startů a ročně přibývá zhruba stovka dalších. Jakkoli někoho mohou taková čísla potěšit, je rostoucí úspěch v dobývání vesmíru vykoupen stále větším znečištěním nejbližšího okolí Země, které představuje čím dál vážnější problém.

Tisíce let

Při uvádění družic a sond na kosmické dráhy se od nich odděluje množství pomocných částí - krytů, svorníků či posledních stupňů nosných raket. Na každé funkční těleso tak připadá nejméně několik přebytečných odpadků. Prostor kolem Země se tím zvolna, ale jistě naplňuje a v současnosti už nad našimi hlavami krouží na dva tisíce tun kosmického smetí. Nejhorší je situace v oblastech, kudy vedou „užitečné dráhy“. K těm patří například oblast vedoucí ve výšce kolem 36 tisíc kilometrů přímo nad rovníkem, která se pohybuje stejnou úhlovou rychlostí, jako se pod ní pohybuje Země. Toho se hojně snaží využít především vlastníci telekomunikačních a meteorologických družic, takže poměrně úzký prostorový pruh je dnes obsazen více než stovkou objektů. Problém je, co s vysloužilci. Důležité přístroje i zdroje energie totiž časem vypovědí službu a z druhdy cenné družice se tak stane neužitečná hromada plechu, která doslova zaclání. Poradit si s tím bohužel zatím umíme jen tak, že se úklid tohoto „smetí“ snažíme přenechat příštím generacím. V praxi to vypadá tak, že před očekávaným koncem životnosti se naposledy zapnou motory a družice se…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte