V tak hojném počtu jako při své poslední schůzi se poslanci nesešli celá léta: v lavicích sněmovny chyběli minulý pátek do plného stavu pouze čtyři. A jak by ne. Šlo přece o poslední šanci přijmout nebo naopak odmítnout „stíhačkový zákon“, tedy zákon o financování šedesátimiliardového nákupu letounů gripen. Po hodinovém nervózním jednání se stalo to, co už téměř nikdo nečekal: norma neprošla. A sporný nákup letadel nebude v nejbližším půlroce zcela jistě schválen ani novým parlamentem.

To už tu bylo

Do pátečního poledne zbývá zhruba hodina a poslanci dolní komory z let 1998–2002 se pomalu šikují k jednomu ze svých nejdůležitějších a zároveň posledních hlasování. Napřed se rozhoduje o tom, zda bod o stíhačkách vůbec bude do programu končící sněmovny zařazen. „Ano“ vyžaduje devadesát sedm hlasů z přítomných sto třiadevadesáti. Kolem obrazovky přenášející průběh schůze do kuloárů sněmovny se tlačí desítky novinářů, generálů, senátorů a dalších hostů. Václav Klaus oznamuje výsledek hlasování - devadesát sedm pro. Generálové jásají, senátor Vladimír Kulhánek (ODS) mává znechuceně rukou. „Projde to, bohužel,“ věští. Nicméně jedno překvapení je přece jen na scéně. Proti zařazení stíhaček na program se postavili všichni komunisté. Přitom v kuloárech se ráno mluvilo jako o jasné věci, že právě komunisté poskytnout na schválení potřebné hlasy - výměnou za křeslo místopředsedy příští sněmovny. "Jsme pro to, aby se zákonem zabývala příští vláda a příští…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2732

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte