Den před volbami bude Poslanecká sněmovna znovu schvalovat Senátem odmítnutý návrh, aby vláda za šedesát miliard koupila stíhačky gripen. Což se pravděpodobně stane. Gripen totiž už není jen nepotřebné a drahé letadlo, ale také důležitý politický motiv, který může významně ovlivnit povolební diskusi o sestavení nové vlády. O „gripenové koalici“ mluvili už poslanci ODS, známí jako odpůrci nákupu stíhaček. Naznačovali, že se sociální demokraté, lidovci a unionisté (dohromady 111 hlasů ve sněmovně) dohodli na stíhačkách i na příští vládě. Nebylo to od poslanců ODS zcela korektní. Stejně by se totiž o nich dalo spekulovat, že nastolení politické kontroly nad Konsolidační agenturou je zárodkem příští velké koalice s ČSSD. Zákon o stíhačkách ale otevírá nové politické obzory. Když ho ve sněmovně poslanci sociální demokracie a Koalice znovu schválí, dostane se na stůl Václavu Havlovi. Když prezident stíhačky vetuje, budou definitivně smeteny pod stůl. Má ale ještě jednu možnost. Veto pozdrží a bude za to od sociálních demokratů na oplátku něco požadovat – třeba společnou vládu s Koalicí. Podobný plán se ale přiblíží realitě, jen pokud ČSSD a Koalice dostanou ve sněmovně víc než sto křesel. Přitom zejména unionisté svými hlasy pro nákup stíhaček a zvýšení státního dluhu riskují ztrátu dalších voličů.

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte