Když před rokem mediální magnát Silvio Berlusconi sestavoval po volebním vítězství novou vládu, bývalý levicový premiér Massimo d'Alema mu zaprorokoval: „Budete mít v Evropě tvrdý chléb, populistická pravicová vláda zůstane izolována a Itálie za to bude muset zaplatit velkou cenu.“ Berlusconi měl jediného spojence, španělského premiéra José Maríu Aznara. Londýn, Paříž i Berlín, nemluvě o malých severských demokraciích, se na nově příchozího dívaly s nedůvěrou. A dnes? „Levice je v celé západní Evropě v krizi, protože nechápe potřeby občanů,“ řekl na adresu obratu k pravici na kontinentě Berlusconi. „Musela odejít z vlády ve Francii, Portugalsku, Nizozemsku i Dánsku. A není vyloučena změna ani v Německu. Proroctví o izolaci Itálie splasklo jako celá řada dalších lží o mé osobě i vládě,“ dodal. Berlusconi se ale nepovažuje za představitele populistické pravice, a proto se od nových hnutí distancuje. „Moje strana Vzhůru, Itálie je jedním z pilířů Evropské lidové strany,“ hájí se často italský premiér – uskupení, na které poukazuje, sdružuje konzervativce v evropském parlamentu ve Štrasburku.

Nediskutujte a pracujte

Další strana z jeho vládní koalice, pravicová Národní aliance, se snaží o vymazání stop své postfašistické minulosti. Její lídr a vicepremiér Gianfranco Fini nedávno prohlásil, že se „ztotožňuje s ideály hnutí odboje za II. světové války“. Předseda Rady italských židovských obcí Amos Luzzatto to přivítal, ale dodal, že "zdaleka ne…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte