Dovedli jsme tuto zemi na práh Evropské unie, hřímal v parlamentu odcházející premiér Miloš Zeman, když koncem května bilancoval činnost sociálnědemokratické vlády. Šéf pražské delegace Evropské komise Ramiro Cibrian mu dal za pravdu: „Česká republika patří mezi jednoznačné kandidáty příštího rozšíření EU.“ Měříme-li dnešní stav situací před třemi čtyřmi lety, jde o velký posun. Tehdy Češi procitali ze svého snu o středoevropských tygrech a vypadalo to, že neustále omílaný „návrat do Evropy“ probíhá jen slovně, nikoli v realitě.

Ledová sprcha přišla včas

Změna nastala po zveřejnění hodnotící zprávy Evropské komise v říjnu 1999, která byla vůči českému výkonu ještě kritičtější než v předchozím roce. Domácí noviny přinášely titulky jako „Ledová sprcha z Bruselu“ či „Praha je nejslabší z kandidátů“ a hlavní vyjednavač s EU Pavel Telička jen suše řekl, že Česko má „poslední šanci“. Posudek přitom neobjevoval Ameriku: bruselští úředníci připomněli, že práce na sladění českého a unijního práva se vleče tempem 19 zákonů za rok. Že české soudy pracují pomalu, úředníci jsou neschopní a ekonomiku tíží dosud neodstátněné podniky. „Tehdy zároveň přišly první signály, že k rozšíření dojde v roce 2004,“ říká Cibrian a slovy Teličky „česká politická reprezentace pochopila, že pokud nezačneme něco dělat, v první vlně opravdu nemusíme být“. Něco se dělat začalo. V únoru 2000 poslanci (přes odpor komunistů) novelizovali jednací řád sněmovny, který umožnil…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte