Snad žádný literární žánr u nás nebyl v éře „vědeckého světového názoru“ v takové nemilosti jako esejistika, jež předpokládá rozvíjení samostatného myšlení na pomezí filozofie, vědy a beletrie. Ve svobodném světě zatím získávala forma eseje neobyčejnou váhu. Stala se výrazem ducha doby, který přál víc tvůrčím a kritickým přístupům k nauce než jejímu ukázněnému memorování. K eseji patří subjektivní zaujetí, jež nevylučuje jistou výstřednost, což zapadá do pluralitního diskurzu, který v posledních desetiletích nahrazuje soutěžení ideologických systémů. Je příznačné, že právě eseje tvoří nejinspirativnější část polistopadové překladové literatury. K jejich systematickému zpřístupňování českým čtenářům by měla sloužit také ediční řada Myšlenky, která začala loni vycházet v nakladatelství Mladá fronta. Když nyní knihou Davida Lyona Ježíš v Disneylandu dospěla k šestému svazku, lze se ohlédnout, jak se prozatím vyhranila.

Různé cesty k rozličnému

První dva svazky, o nichž Respekt psal už loni, naznačily orientaci na aktuální sociologické a politické myšlenky. Opium intelektuálů Raymonda Arona sice není žhavou novinkou, neboť poprvé vyšlo v polovině padesátých let minulého století, aktuálnost si však uchovává. V intelektuální Francii opojené marxistickým levičáctvím kdysi znamenalo naprosto ojedinělý hlas zdravého rozumu, značně rezervovaný k lákadlům sociálních utopií. Ačkoli Anthony Giddens, oblíbený myslitel Tonyho Blaira, napsal svou Třetí cestu o…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte