Stoupenci co nejrychlejšího vstupu Čechů do Evropské unie volí euroskeptika Václava Klause s jeho ODS. A ti, kdo by naopak vstup nejraději oddálili či úplně zrušili, hlasují pro ČSSD euronadšence Vladimíra Špidly. Může paradox nadcházejících voleb do sněmovny říkat něco jiného, než že Češi nemají ani trochu rozumu, případně se o EU ani trochu nezajímají? Jinou odpověď naznačil průzkum, který počátkem června provedla společnost INRA Praha: Čechy vstup do Unie mimořádně zajímá, velmi prakticky o něm přemýšlejí, uvědomují si jeho přednosti a rizika. Logiku mají dokonce i důvody, proč volí právě Špidlu nebo Klause.

Bez práce a bez dekretů

Šetření společnosti INRA potvrdilo pochyby o významu měsíc starého průzkumu agentury GfK, který otřásl všemi příznivci Unie. Jeho výsledky totiž tvrdily, že pro vstup do EU je zhruba stejně Čechů jako proti němu. Nuže, tisíc dotazníků INRA říká něco jiného. Vycházejí z nich zhruba stejná data, jaké před třemi měsíci zjistila společnost STEM: případného referenda o vstupu do EU by se účastnily dvě třetiny občanů, z nich opět více než dvě třetiny by hlasovaly pro vstup, pětina proti němu, desetina ještě neví. Naprosto jasný výsledek. Evropskými optimisty jsou spíše mladší lidé, absolventi vysokých i středních škol, kteří žijí ve velkých i malých městech a volí pravici (ve všech zmíněných kategoriích by v referendu hlasovaly pro Evropu více než tři čtvrtiny dotázaných). Také nic překvapivého. Idylu poruší až dotaz,…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte