Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected]

Ekonomika, Politika

Neposuzujeme národnost,

Na čem byste daňovým poplatníkům ukázal, že se jim antimonopolní úřad vyplácí?

Třeba na případu Jihomoravské plynárenské. Neoprávněně vybírali od občanů peníze za připojování plynoměru a dostali za to od nás pokutu 2,5 milionu korun. Když Jihomoravská plynárenská neuspěla s odvoláním u Vrchního soudu, peníze lidem vrátila a ředitel podniku se omluvil dopisem každému zákazníkovi. Nebo Fernet Stock, který vázal ve smlouvách s resturacemi prodej fernetu na koupi několika lahví rumu. Bez našeho zásahu by zvyšoval uměle odbyt méně žádaného nápoje i cenu pro konečné spotřebitele. V poslední době jsme zasáhli v oblasti distribuce piva. Usilujeme o to, aby si občan mohl v kterékoli restauraci vybrat z více druhů piv, jako je tomu v Nizozemsku, Belgii či Německu. A to i když bydlí na vesnici a má tam jen jedinou hospodu.

Dám vám jiný příklad. Váš úřad uložil v roce 1998 pokutu monopolní Sazce. Jenomže správní řízení překročilo lhůtu jednoho roku, a proto Sazka neplatila nic. Ten, kdo si na ni stěžoval, mezitím zkrachoval. K čemu je pak takový verdikt dobrý?

Pro nás je hlavní, že Sazka musela zanechat protikonkurenčních praktik. Ale souhlasím: i sankce má svůj význam. Bohužel takové případy nebyly ojedinělé, jednoroční lhůta je příliš krátká. Už by se to nemělo opakovat - poslance jsme přesvědčili o prodloužení lhůty na tři roky. Ostatně i ve Francii, Německu nebo ve Velké Británii trvá obdobné řízení až několik let. Rychlost našeho úřadu je ve…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].