Strašidlo totalitní hry na demokracii, v níž je vše dopředu rozhodnuto malým okruhem lidí kolem vůdce, obchází znovu ruskou politickou scénu. Administrativou prezidenta Vladimira Putina loni prosazený zákon o politických stranách, který jejich počet drasticky snižuje a zbylé svírá do byrokratických kleští, nahání mnohým politikům strach. Při pohledu na stále méně otevřený styl politického rozhodování v zemi, umlčování opozičních médií a další „normalizační“ prezidentovy kroky bijí demokraticky založení politici i komentátoři na poplach. Pod pláštíkem vcelku rozumné reformy stranického systému podle nich hrozí zmrazení základních mechanismů politické soutěže.

Kontroverzní zákon

Pro pochopení je třeba se vrátit na začátek 90. let. V čerstvě demokratickém státě začala vznikat uskupení, hnutí a strany jako houby po dešti. Parlament měl dvě komory: dolní, Státní dumu, volenou z poloviny poměrným a z té další jednomandátním způsobem, a horní, Radu federace, v níž zasedali zástupci regionů a tamních parlamentů. Narychlo připravený zákon o registraci pro volby do Dumy neupravoval strukturu stran, potřebu přesné evidence členů a průhlednost financování. Když v polovině 90. let boom zakládání partají skončil, vytvářelo scénu 188 různých federálních i regionálních uskupení, která často postrádala jak strukturu, členy a přehled o financích, tak vlastní program. Z této šedi se na celostátní úrovni vymykalo osm organizací, které opravdu soutěží o moc a v…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte