Česká televize věnovala nedávno v rámci svých pondělních komponovaných večerů značný prostor tématu „Žena dnešní i žena třetího tisíciletí“. Stalo se v pořadu Žena dnes a zítra a už sám tento fakt stojí za zmínku. Podobných zázraků totiž najdeme v českých médiích minimum. O to smutnější byl ovšem výsledek: několik hodin před obrazovkou nabídlo jen další důkaz bezradnosti, s jakou se v tomto prostoru zpravidla přistupuje k „ožehavému“ ženskému tématu. Upoutávka v novinách slibovala vedle glosování „ženského údělu“ z úst sociologů, psychologů, sexuologů, umělců nebo sportovců i množství zajímavých zahraničních dokumentů. Vytrvalý divák, který s intelektuálním kanálem ČT 2 prožil celý komponovaný večer, se ale dočkal nesourodých střípků, které mu jen potvrdily, že „ženská otázka“ v této zemi doposud vězí v léta zavedených schématech.

Na jedné hromadě

Po krátkém úvodu do problematiky se divák od známé socioložky a propagátorky feminismu Jiřiny Šiklové dozvídá, že si ve srovnání se světem naše ženy nemají vlastně na co stěžovat. Pokračuje se naostro: v sekci Žena týraná následuje krutý dokument o africké ženě, kterou znásilní, téměř zabije a nadosmrti zohaví hlouček mužů spolu s jejím bývalým partnerem. Pravdou je, že po tomto začátku je všechno, co následuje, jen pouhou selankou. Stydlivě šeptající bledá sexuoložka vypráví o právu žen na orgasmus, známý grafik Born tvrdí, že „feminismus je něco jako filatelie, vegetariánství nebo pěstování holubů“,…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte