Česká veřejnost dostala jasný a srozumitelný vzkaz z civilizovaného světa: vládci nejmocnějšího českého média Vladimíru Železnému se nedá věřit. Nic na tom nemění fakt, že přesné znění výsledků mezinárodní arbitráže mezi Železným a jeho bývalými společníky z firmy CME amerického podnikatele Ronalda Laudera není k dispozici. Se zveřejněním by musel totiž souhlasit právě Železný.Co je tedy jisté: Vladimír Železný musí Ronaldu Lauderovi vrátit skoro miliardu korun. Na oplátku dostane šest procent firmy ČNTS, tedy té společnosti, kterou kdysi s Američany založil, aby „jeho“ Nova vůbec mohla vzniknout. Lauder zároveň neuspěl s požadavkem, aby mu Železný uhradil i sedmnáct miliard ušlého zisku.Železný se ještě může odvolat k holandskému soudu. Přesto by se měl stát úterní vzkaz z Amsterodamu vodítkem pro očekávané události nejbližších týdnů.

Kdo je nejmocnější

Podobnou porážku Železný ještě ve své televizní kariéře nezažil. Tentokrát už ale dopředu sám věděl, že nemá mnoho šancí. Zřejmě si ještě pamatuje, že sám a dobrovolně kdysi Američanům na oplátku za jejich peníze podepsal jakési podmínky, které porušil, když v létě 1999 začal budovat novou Novu s novými přáteli a penězi z IPB. Už před časem proto Železný preventivně připustil, že to v Amsterodamu dopadne špatně. Jeho vysvětlení přitom stojí za pozornost: „Pan Lauder je velmi mocný muž.“ O světě, v němž se Železný pohybuje, to říká skoro všechno. Náš magnát je přece zvyklý na to, že tím mocným…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte