V druhé polovině tohoto týdne proběhne v Praze pod záštitou prezidenta republiky konference „Tvář naší země - Krajina domova“, další z mnoha krajinářských akcí, které v posledních deseti letech podnikali nejenom přírodovědci, ale také architekti, umělci, literáti, a dokonce i orientalisté. Odpověď na otázku, proč se právě „krajina“ stala jedním z klíčových pojmů poslední dekády, v sobě skrývá mnoho zajímavého.

Kam je vidět z rozhledny

Jak už etymologický základ slova napovídá, je krajina především územím, které má hranice (neboli kraj) a nějaký víceméně jasný střed. Podoba krajiny, jak ji známe v Evropě, je přitom výsledkem vzájemného ovlivňování člověka a přírody, které krajinu až někdy do poloviny 20. století spíš obohacovalo, než ničilo. Pokud totiž chtěl člověk včerejška krajinu skutečně dobře využívat, musel vědět, kde se daří ječmenu, kde ovsu a kde je zase lepší mít les, protože se tam půda rychle vyčerpá. Zvýrazňoval tím přirozené vlastnosti krajiny, která se tak postupně stávala mozaikou sídel, zahrad, polí a pastvin. Už mnoho badatelů si přitom všimlo zdánlivého paradoxu, že skutečně ekonomické využívání krajiny prohlubovalo také její krásu. Jinými slovy, že ekonomika kráčela ruku v ruce s estetikou. To se ovšem od základu změnilo v okamžiku, kdy lidé začali mít dost technických prostředků na to, aby krajině mohli zcela vnutit svou vůli. Pak už nebylo nutné uvažovat o odstínech půdy, protože umělá hnojiva umožňovala „hydroponické“…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte