Rozhodnutí poobědvat u McDonald's není v Izraeli pouze vyjádřením gastronomických preferencí. Návštěva některé z osmdesáti místních poboček světově proslulých restaurací rychlého občerstvení je totiž chápána také jako přihlášení se k sekularizované části izraelské společnosti, která se vyznačuje nechutí respektovat část náboženských přikázání. Pro pochopení situace je nutné vrátit se do roku 1947, kdy OSN jednalo o založení Izraele. Ultraortodoxní rabíni se stavěli proti s odůvodněním, že Izrael smí být založen pouze Mesiášem. Židovským usedlíkům z tehdejší britské Palestiny se však podařilo rabíny získat na svoji stranu výměnou za příslib podílu na moci v budoucím státě. Spolu s ní získal ortodoxní židovský proud také náboženský monopol. Stravování ve veřejných institucích, jako jsou školy, nemocnice a armáda, tak musí odpovídat zákonům kašrutu - příkazu používat maso pouze z přesně stanovených druhů zvířat (prakticky jen přežvýkaví sudokopytníci, drůbež a šupinaté ryby), navíc zabitých přesně stanoveným způsobem (zákaz požívání krve); oddělovat mléčné a masné produkty při přípravě a konzumaci jídla a zákazu jejich přípravy a prodeje během šábesu.

Šábesová válka

Ortodoxní ale tvoří pouhou pětinu izraelské populace a v sekularizované většině proto sílí pocit, že se stala obětí diktátu, proti němuž je třeba se postavit. Konflikt mezi náboženskými zákony a občanskou svobodou je v Izraeli známý pod názvem „šábesová válka“. Boje se odehrávají…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte