Na adresu Spolkové republiky Německo se někdy s jistým despektem říká, že tam bylo zakotveno ústavní vlastenectví. Je to sice pravda, ale despekt věru není na místě. Němci - na rozdíl od jiných národů - nemohli po druhé světové válce odvozovat své vlastenectví ani z etnicity, ani z historie, ani z jazyka, ani ze své kultury. To vše by připomínalo národní socialismus. Místo toho západní okupační mocnosti nadiktovaly Spolkové republice demokratickou ústavu, ke které se bez problémů může hlásit každý občan federace. Odtud vyplývá zmíněné ústavní vlastenectví. Dva roky po přijetí ústavy, právě před padesáti lety, vznikl Spolkový ústavní soud - svým způsobem nejmocnější německá instituce - coby strážce a vykladač základního zákona. Vznikl tak určitý unikát. Země, v níž neplatí anglosaské precedenční právo, má nezávislý orgán, jehož rozhodnutí fungují v široké škále problémů jako precedenty. Ale je tu i druhá strana mince: všemocnost Spolkového ústavního soudu jde tak daleko, že tato „matka všech institucí“ občas předchází práci parlamentu. Kde leží hranice mezi politickým rozhodováním (prostřednictvím volených zákonodárců, prostě lidí, kteří mají mandát) a rozhodováním ústavního soudu (prostřednictvím osmi nevolených soudců, prostě lidí, kteří se nemusí nikomu zodpovídat)? To je obecná otázka pro všechny obdobné instituce na Zemi, ale v německém případě je skutečně výrazná.

Kde je hranice

Německý magazín Der Spiegel zveřejnil k 50. výročí vzniku…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte