Listy, které letošní podzim opadají z lip, lemujících neratovickou ulici 28. října, měly být jejich poslední. Městský úřad se je totiž už před dvěma lety rozhodl vykácet - plánovanou rekonstrukci rušné silnice by prý devětačtyřicet starých stromů stejně nepřežilo. Mezi neratovickými občany vyvolal záměr úředníků zděšení. Postavili se mu na odpor a minulý týden krajský soud plánované kácení radním zakázal. Česká komunální politika tak dostala povzbudivou zprávu, že se nevyplácí nařizovat obyvatelům něco, co si nikdo z nich nepřeje.

Změna programu

Pamětníci vzpomínají, že lipové stromky vysadili obyvatelé Neratovic podél polní cesty v roce 1945 na památku právě skončené války a nové stromořadí pojmenovali „Alej vítězství.“ Od padesátých let pak projevovali o Neratovice zájem komunističtí urbanisté, vyrostlo panelákové náměstí a někdejší víska se během pár desítek let změnila v desetitisícovou betonovou noclehárnu pro zaměstnance místní chemičky. Úzkou travnatou cestu lipové aleje překryl asfaltový koberec a mezi letitými stromy se dnes v obou směrech prohánějí automobily. Lípy ale přežily. „Je to taková zdejší okrasa,“ pyšní se starší paní za plotem jednoho z domků a letmá procházka Neratovicemi jí dává za pravdu: V nehostinném prostředí průmyslového města, které nemá historické jádro a jediné útočiště pro obyvatele představuje městská zeleň, působí příjemná ulice 28. října jako jednoznačný kandidát na pěší zónu. K tomu ostatně přihlédli i radní,…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1547

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte