Každý rok se občané kantonu Glarus setkávají ve stejnojmenném městě. Zaplní celé náměstí a horlivě diskutují o svém kantonu. Nejde ale jen o nějaké tlachání. Lidé tu totiž hlasují o rozpočtu na příští rok. Krok k podobné lidovládě udělali i Češi. Už osm měsíců žijeme ve svém dosud nejrozsáhlejším „experimentu s demokracií“ od listopadu 1989. Když letos prvního ledna vznikly kraje, hovořilo se o znatelném rozšíření občanského vlivu a svobody. Teorie byla jasná: značná část moci a veřejných peněz přejde z centra na nové samosprávy, které přece lokálním potřebám a starostem rozumějí lépe než úředníci v daleké Praze. Čtrnáct nových samospráv je na světě, ale pouze čtyřicet procent lidí si myslí, že to nějak zemi pomůže. A přitom v těchto dnech přechází na krajská zastupitelstva řada důležitých pravomocí. Dobrý důvod zjistit, jak to vlastně dnes s naší samosprávou vypadá.

Hrátky s Českem

Nové kraje to neměly lehké už dávno před svým vznikem. Ačkoli jejich existence je v ústavě od roku 1993, trvaly diskuse a spory o jejich zřízení dlouhých pět let. Elita vládnoucí koalice ODS-lidovci-ODA si další mocenské konkurenty mezi sebou a veřejností nepřála. S reformou se tudíž mohlo začít teprve po nástupu vlády sociálních demokratů. Ty na věci samozřejmě lákala šance popustit uzdu svému odvěkému sociálnímu inženýrství. Na druhou stranu se ovšem jako levicová partaj předválečného střihu jen neradi vzdávají moci plynoucí z klíčů od státní kasy a z…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte