Fotogenická Kuba se v poslední době dostává na plátna českých kin častěji, než se dalo před deseti lety po rychlém konci oficiálního bratrství mezi oběma zeměmi očekávat. Nedávno uvedený snímek Než se setmí (USA, 2000, režie Julian Schnabel), jehož osou jsou životní osudy kubánského básníka a spisovatele Reinalda Arenase, se však od tropickým sluncem zalitých a pohodových snímků jako Jahody a čokoláda či Buena Vista Social Club zásadně odlišuje. Společně se spletitým osudem nekonformního umělce sledujeme mimoděk i vývoj kubánské revoluce. Kdysi byla „zelená jako palma“, ale dnes zavání tvůrcům filmu hnilobou.

Dvě rozkošné neřesti

Reinaldo Arenas (1943, Kuba-1990, USA), enfant terrible kubánské poezie a prózy měl, jak sám s oblibou říkal, dvě rozkošné neřesti: byl „spisovatel a homosexuál, což je na Kubě smrtelná kombinace“. Jeho lidské i tvůrčí zrání probíhalo v letech přitvrzování ostrovního režimu, uzavírání hranic a pronásledování „mravně narušených“ občanů, mezi něž patřili podle revolučních norem i homosexuálové. To vše šlo ruku v ruce s omezováním svobody slova kubánských umělců, kteří se doposud těšili relativní volnosti. Film Než se setmí, natočený na základě Arenasovy posmrtně vydané autobiografie (1992, česky 1994) a jeho dalších knih, zachycuje nejen básníkův životní příběh, ale i postupný rozchod revoluce s jejími dětmi, dříve vesměs sympatizujícími intelektuály.Celá plejáda kubánských spisovatelů, včetně těch, které vidíme ve filmu,…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte