Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Total Masala Slammer Heartbreak

Představte si, že jste ztvrdli na Ceylonu kvůli nepříznivému počasí. Váš odlet je odložen o dva dny. Aerolinie zaplatí hotel a vy se tam k smrti nudíte. Zapnete televizi - a zíráte, co se to na vás najednou vyhoupne z obrazovky…

Romance z Bollywoodu

Prvním překvapením je poznatek, že na všech (dvou) kanálech jede jedna mýdlová opera za druhou. Ale pozor - vzápětí zjistíte, že jsou trochu jiné než ty, na které jste zvyklý z evropského domova. Kýč a první plán by se ještě tak shodovaly, ovšem v pozadí je cosi podivně silného. Vypjaté, přehnané emoce, rodinné násilí a zvláštně maskovaná erotika. Jistě, i tady to stejně jako v Evropě či Americe vysílají hlavně kvůli reklamám pro hospodyňky. Ale ty strhující city, to se ve zdejších seriálech jen tak nevidí. Ano, i v Evropě žil kdysi jakýsi Goethe, který napsal jistý román, po jehož přečtení prý několik lidí spáchalo sebevraždu, ale to bylo tak dávno, že to dnes působí zcela neskutečně. V Indii však - soudě podle výkonu herců ve slaďácích tamního Bollywoodu (od města Bombaj, kde leží studia) a hlavně podle reakcí indického publika - je něco takového možné ještě dnes, v dobách tak cynických. A právě tento objev učinil před třemi lety belgický režisér a choreograf Michael Laub, když si musel neplánovaně prodloužit pobyt na Srí Lance. Rozpor mezi trivialitou a vykonstruovaností bollywoodských příběhů lásky na straně jedné a jejich skutečně extrémní směsí přehnaných citů na straně druhé jej doslova…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.