Už dva měsíce trvá tichý boj mezi prezidentem Václavem Havlem a Janem Kavanem. Jde v něm o jmenování tří Kavanových kandidátů na velvyslanecký post. Prezident však Ivana Bušniaka, Alexandra Slabého a Alenu Prouzovou jmenovat nechce. První dva proto, že jejich předlistopadová minulost i diplomatické kroky v letech devadesátých poznamenaly českou zahraniční politiku. Alena Prouzová je zase nepřijatelná jak svojí chabou znalostí angličtiny, tak relativní nezkušeností - v diplomacii se totiž pohybuje jen něco přes dva roky. Má přitom nastoupit do Finska, které jako člen Evropské unie patří mezi zahraničněpolitické priority. Na stejně důležité posty jsou určeni i Slabý s Bušniakem.

Stačí splnit požadavky

Každý ze tří jmenovaných zájemců o post velvyslance má poutavý osud. Ivan Bušniak začal diplomatickou kariéru v sedmdesátých letech v Moskvě, kde vystudoval fakultu mezinárodního práva. Poté se vrátil do Prahy a pracoval jako diplomat. Po revoluci se stal na ministerstvu zahraničí šéfem euroatlantické sekce. V polovině 90. let odjel do Bělehradu, kde pak vedl ambasádu během Miloševičových válek i při zásahu NATO proti kosovské genocidě. „Ve svých depeších do Prahy psal, že srbské čistky jsou pouze bojem s muslimskými teroristy,“ vzpomíná předseda zahraničního výboru Senátu Michael Žantovský. „Pamatuji si jeho depeši, že masakr na sarajevském tržišti spáchali proti sobě sami muslimové, aby si získali náklonnost světa.“ Bušniak se podílel i na…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2262

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte