Posuzovat otázku, zda je u nás o dějiny komunismu dostatečně postaráno, pouze prizmatem Ústavu pro soudobé dějiny (viz polemiky na stránkách Respektu v číslech 25,2728/2001) znamená krajně zúžit úhel pohledu. Ústav tak poslouží leda jako alibi (máme na to instituci!) nebo jako starozákonní kozel, jemuž budou zástupně naloženy hříchy ostatních.

Problém soudobých dějin

ÚSD je základnou pro obor soudobých dějin od roku 1938 do současnosti. Poskytuje řadu služeb: vydává specializovaný časopis, vybudoval a udržuje odbornou knihovnu - jedinou svého druhu v zemi, má rozsáhlou dokumentaci, z níž čerpá několik badatelských týmů, vydává velkou ediční řadu dokumentů (prameny k dějinám čs. krize 1967–70, zatím 14 svazků) a řadu menších pramenných edic. Je vybaven infrastrukturou pro rychlé redigování a vydávání publikací a dovede na ně obstarat prostředky. Kromě toho realizuje badatelské projekty, zabezpečuje provoz několika mezinárodních komisí a je partnerem zahraničních institucí (mezinárodní výzkumné projekty, semináře, konference a stáže). To všechno obstarává kromě personálu knihovny a edičního oddělení osmnáct píšících historiků! Navzdory tomu, co se za posledních deset let udělalo v ústavu i mimo něj (kdo nahlédne do příslušné bibliografie českých…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte