„Je to horší než jakákoli válka,“ nechal se slyšet na adresu AIDS americký ministr zahraničí Colin Powell. Nebyl přitom zdaleka jediným, kdo volil dramatický tón. Informaci, že uplynuly dvě desítky let od objevení této nemoci, spolu se zprávami o právě skončené zvláštní konferenci OSN jí věnované, totiž v uplynulých dnech a týdnech přinesla snad všechna média. Ač se jednotlivé příspěvky lišily rozsahem i kvalitou zpracování, byly v jednom ohledu stejné: směšovaly medicínské a společenské aspekty této „populární“ choroby dohromady a většina uváděných čísel i příběhů postrádala náležitý kontext. Bude proto užitečné zrekapitulovat si dvacetileté soužití člověka s novou zhoubnou chorobou ještě jednou a připomenout přitom některé opomíjené souvislosti.

Šachy se smrtí

Nejčastěji komentovaným medicínským aspektem AIDS je fakt, že ani dvacet let usilovného bádání nepřineslo objevení kurativní (k vyléčení vedoucí) terapie či vakcíny pro toto onemocnění. Bez povšimnutí přitom ale zůstává důležitý „detail“: totiž, že by se jen těžko hledal jiný příklad smrtelné choroby, kde by za tak krátkou dobu bylo dosaženo tak výrazného pokroku. V případě srovnatelných nemocí, k nimž patří virové hemorrhagické horečky typu EBOLA či bovinní spongiformní encefalopatie, se totiž lékařská věda dosud nezmohla na více než prosté odhalení původce nemoci. Pacienti trpící těmito chorobami jsou tak odkázáni pouze na podpůrnou léčbu. V případě AIDS se však podařilo vyvinout…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte