Teprve soustředěný nátlak z nejvyšších stranických míst a pohrůžka, že by se jeho poslanecká kariéra mohla chýlit ke konci, přiměly v sobotu místopředsedu sněmovny Františka Brožíka (ČSSD) ke slibu, že do měsíce opustí luktarivní místo v dozorčí radě ČEZ. Proč to ale Brožíkovi trvalo tak dlouho? Byl důvodem jeho nechuti splnit stranický příkaz nový motivační program pro vedení ČEZ, vysoké částky placené na životní pojištění, anebo prostě touha být co nejblíž chystané privatizaci desetiletí?

Odborníci ze Sněmovní

Když Miloš Zeman ještě býval opozičním politikem, často zdůrazňoval své zhnusení nad členy správních a dozorčích rad polostátních podniků, jejichž jedinou kvalifikací pro pobyt ve funkci je partajní legitimace. Proto leckoho zarážela nenasytnost, s jakou si po nástupu ČSSD k moci přihrávali výnosná křesla sociální demokraté. Vinou opoziční smlouvy se sice museli dělit s dosavadními matadory z ODS, ale i tak zabírali důkladně. Jedním z nejznámějších příkladů chuti vítězů se stala anexe elektrárenského gigantu ČEZ: tam Zemanova vláda v lednu 1999 nastrkala své lidi na téměř kompletní soupisku dozorčí rady i představenstva. Loni v zimě si ale vedení ČSSD vzpomnělo na dávné principy. Straničtí zákonodárci dostali příkaz, aby ze všech statutárních orgánů polostátních firem vystoupili. Vláda navíc sepsala novelu zákona o střetu zájmů, podle nějž by senátoři a poslanci (ale i lidé z Fondu národního majetku a Pozemkového fondu) měli do budoucna…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte