Nekonečně se táhnoucí seriál „Jak Češi kupují stíhačky“ chystá poplatníkům další zápletku. Konsorcium British Aerospace a Saab - poslední zbylý účastník soutěže o stomiliardovou vládní zakázku - oznámilo příchod mocných spojenců. Podle představitele konsorcia Steva Jackmana by zadluženému Česku půjčila peníze na nákup letadel skupina šesti bank a úvěr by jistily vlády Británie a Švédska. Zprávou se roztočilo další kolo soutěže, z níž už na protest proti neprůhledným podmínkám odstoupili čtyři z pěti účastníků. Přední světové firmy tak svým krokem nepřímo obvinily Zemanův kabinet z úplatkářství.

O tom nic nevím

Konsorcium British Aerospace a Saab (BAE) představilo před čtrnácti dny svůj plán, jak by se měl obchod uskutečnit. Cena letadel klesla z původně odhadovaných devadesáti na sedmdesát pět miliard korun, stát by sumu výrobci splácel patnáct let. Z toho prvních šest roků by šlo o zanedbatelné sumy, skutečné splácení by začalo až v příští dekádě. BAE navíc tvrdí, že jeho experti zajistili takové financování projektu, díky němuž se vláda vyhne nutnosti vydávat státní dluhopisy a zaručovat se za jejich úspěšný prodej vysokým úrokem. Na nákup stíhaček české armádě podle BAE půjčí tři zahraniční (Commerzbank, KBC a Bayerische Landesbank) a tři české banky (ČSOB, Česká spořitelna a Interbanka). Za úvěr přitom - opět podle mluvčího BAE Juliana Scopese - bude ručit britská a švédská vláda. Problém je, že skutečnost zatím tyto výroky příliš…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte