Stál jste v čele čerstvě vzniklého slovinského vojska, které překvapivě odrazilo útok jugoslávské svazové armády, když vaše země 26. června 1991 vyhlásila nezávislost. Jak byste dnes, o deset let později, charakterizoval Jugoslávii, tedy stát, který se ten den rozpadl?

Byl to už jen umělý státní útvar, protože se v něm vytvořily dva rozdílné politické systémy. Ve Slovinsku a Chorvatsku vznikla parlamentní demokracie, zatímco v Srbsku nadále vládly staré pořádky. Ba co víc, pokud jde o demokratické principy, Srbsko po nástupu Slobodana Miloševiče učinilo několik kroků zpět.

Proč se společný stát musel rozpadnout?

V roce 1990, kdy se takřka ve všech republikách konaly první svobodné volby, by se jej snad mohlo podařit zachránit v podobě jakési volné konfederace. Po zhroucení této možnosti trvalo na zachování Jugoslávie už jen mezinárodní společenství, které si budoucnost Balkánu nedokázalo jinak představit. Proto se Západ ostře postavil proti osamostatnění Slovinska a Chorvatska.

Jak to, že se možnost domluvy zhroutila?

Západní země nás nabádaly, ať se s Miloševičem dohodneme. My jsme jej však dobře znali a věděli jsme, že s ním se nelze domluvit na ničem. Dialog jsme nabízeli, on však o něj nestál. Mohu říci, že nyní, po deseti letech, během nichž zahynula spousta obětí a Severoatlantická aliance musela dokonce symbolicky bombardovat budovu někdejšího ústředního výboru jugoslávské komunistické strany v Bělehradě, uzrálo i na…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte