Je tak trochu módou posledních let srovnávat reformátory v nedemokratických zemích s někdejším sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem. Novináři používali takovou paralelu už před lety v příspěvcích o jihoafrickém prezidentovi Frederiku De Klerkovi. Ovšem tento muž, který uvedl do pohybu demontáž apartheidu, se tehdy ohradil, že sdílí se sovětským reformátorem jedině holohlavost. Chátamí dnes při podobných komparacích takto žertovat nemusí. Hlavu má vždy důstojně ovinutu černým turbanem, jaký v Íránu nosí sajjidové a významní šíitští náboženští učenci. K tomuto předpokladu vysokého postavení v íránském teokratickém systému si získal další: silný mandát, který mu dala přesvědčivá vítězství v prezidentských volbách v květnu 1997 a znovu letos 8. června.

Podpora mladých

Sajjid - či v perské výslovnosti Sejjed - Mohammad Chátamí, napřesrok šedesátiletý, je dobře kvalifikován pro tu část reformního úsilí, která znamená otevřít se světu. Kromě náboženských věd vystudoval také filozofii a pedagogiku a vedle mateřštiny hovoří arabsky, anglicky a německy. S životem v Evropě se seznámil koncem sedmdesátých let, kdy řídil činnost Islámského ústavu v Hamburku. Do politického života v Íránu přinesl vlídnost a naději na změnu. Vyzývá k reformám, k otevřenosti a k dialogu mezi civilizacemi. Chátamímu dalo hlas na další čtyřleté období téměř 77 procent voličů, zatímco nejúspěšnější z jeho konzervativních protikandidátů Ahmed Tavakkolí získal jen necelých 16…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte