Na máločem se dnes Češi shodnou tak vzácně jako na přesvědčení, že jsou nejvíce ateistickým národem Evropy. Shoda v tomto ohledu panuje nejen napříč generacemi a sociálními či vzdělanostními vrstvami. Podpis pod takovou tezi bez váhání připojí i zapřísáhlí ateisté, stejně jako kovaní katolíci. Sociologické průzkumy však naznačují, že tato „víra“ nemusí zcela odpovídat realitě.

Pryč s církvemi a ateisty

Podle výsledků mezinárodního šetření ISSP z roku 1999, které u nás nedávno publikoval Sociologický ústav Akademie věd, totiž sice patří Česko spolu s bývalou NDR, Nizozemím a Velkou Británií do skupiny sekularizovaných zemí s nejmenším vlivem tradičního náboženství a malou důvěrou v církve (nulovou důvěru k nim chová čtvrtina Čechů, stejný počet v ně má pak jen důvěru velmi malou), nelze z toho však okamžitě vyvodit, že by Češi byli národem zcela nenáboženským.Podle průzkumu totiž pouze jeden člověk ze sta odmítá existenci jakýchkoli nadpřirozených sil a jevů. Naopak 45 % respondentů uvedlo, že věří v účinnost amuletů, stejný počet lidí se pak domnívá, že život člověka ovlivňuje postavení hvězd a dvě třetiny dotázaných souhlasily s tvrzením, že někteří věštci mají schopnost předvídat budoucnost. Podle stejně starého průzkumu agentury SC&C zase téměř 36 % Čechů věří v posmrtný život a více než každý pátý v reinkarnaci. Možnost přenosu myšlenek na dálku pak připouštějí bezmála tři čtvrtiny tuzemců. "Velmi vlažný přístup k tradičním církvím a ke…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte