„Jeden z kapitánů průmyslu mně říkal, že pozitivní článek v jednom ekonomickém týdeníku vyjde na 200 tisíc korun, a to, aby se o něm celý rok nepsalo, na čtyři miliony. Obávám se, že tvrzení tohoto typu je nutné brát vážně,“ zhodnotil přede dvěma roky profesní poctivost českých novinářů Miloš Zeman. Při pohledu na českou mediální krajinu nelze jeho slovům upřít jisté racionální jádro.

Já jsem inzerent

Míra ekonomické závislosti médií na inzerentech, vlastnících a investorech. Ta je v Česku větší, než je zdrávo. O veškeré výnosy z reklamy (letos půjde přibližně o 14 miliard korun) se totiž dělí nejen tři celoplošné a hustá síť lokálních televizí, ale také osmdesát rozhlasových stanic, deset celostátních a čtyřicet regionálních deníků, dále velké množství týdeníků, společenských časopisů a odborného tisku. Učebnicový příklad závislosti média na inzerentovi nabídla loni v říjnu Česká televize. Ostravské studio tehdy o největším inzerentovi ČT, podniku Sazka, natočilo reportáž, která upozorňovala na podivné hospodaření této loterijní společnosti. Když generální ředitel Sazky Aleš Hušák zjistil, že příspěvek má být odvysílán, pohrozil tehdejšímu šéfovi veřejnoprávní televize Dušanu Chmelíčkovi stažením veškeré inzerce. Protože Chmelíček nechtěl přijít o 90 milionů korun, vyšel raději Hušákovi úslužně vstříc a vysílání „nevyvážené“ reportáže zakázal. Protože se však strhl skandál, rozpomenul se televizní ředitel na svůj zvyk vyhovět každému, kdo…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte