Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Co vyplaví čas

První kanál České televize uvedl v minulých týdnech v hlavním vysílacím čase první tři hodinové dokumenty Heleny Třeštíkové z jejího volného cyklu Ženy na přelomu tisíciletí. Každý ze zmíněných snímků vznikal pět let, v jejichž proudu autorka „časosběrnou metodou“ sleduje osudy svých hrdinů. Filmy představily mezzosopranistku Dagmar Peckovou, popovou zpěvačku Báru Basikovou a mladou pražskou narkomanku Kateřinu. Za dva týdny, konkrétně 18. a 25. května, bude na ČT 2 následovat dvoudílný snímek o pražských prostitutkách.

Její parketa

Helena Třeštíková, která se v následujících dvou letech chystá dokončit dalších pět dílů Žen na přelomu tisíciletí, představuje spolu s Pavlem Kouteckým v českém polistopadovém dokumentu nejvýraznější osobnost, která využívá možností „časosběrnosti“. Připomeňme, že Koutecký takto od počátku 90. let sleduje Václava Havla, ale veřejnost z nabraného materiálu zatím nespatřila jediný metr. To se stane až ve chvíli, kdy Havel přestane být prvním mužem ve státě. Zatímco Koutecký (44) se k časosběrnému natáčení dostal až po převratu, Třeštíková (51) jej začala uplatňovat už v 80. letech a díky němu se autorsky definitivně našla. Od roku 1980 sledovala život šesti mladých rodin a o sedm let později cyklus Manželské etudy odvysílala tehdejší Československá televize. Jeden z dílů vydal i na celovečerní dokument pro biografy nazvaný Z lásky. Před listopadem 1989 Třeštíková náležela k několika dokumentaristům (například Špáta,…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte