Václav Havel ohrožuje demokracii. Na mítinku v Plzni tak pravil předseda sněmovny Václav Klaus, když odsuzoval poslední aktivity prezidenta. Nejvíc mu vadilo, že odmítl podepsat dva zákony: první umožňoval vyvlastnit pozemky, na kterých se má kolem Plzně stavět dálnice, druhý přiděluje dotace politickým stranám (byl schválen, a tím i vetován společně se zákonem o státním dluhopisovém programu). Prezident ve stejné době nevyužil jen právo veta. Ještě zaútočil na ministra zahraničí Jana Kavana a slovy o „lžích“ a „křiváctví“ české diplomacie odsoudil jeho postup v přípravě tzv. kubánské deklarace (podrobněji v článku na str. 5). Nakonec právem milosti přerušil trestní stíhání 73leté matky již předtím obviněného kapitána BIS Vladimíra Hučína. „Přijet na pár dní do Prahy, zavetovat tři zákony a odjet do Portugalska je pro mě zvláštní,“ vysvětlil svůj soud nad prezidentem předseda Klaus.

Proti diktátu mocných

Zajímavé je, co prezident udělal i co předseda řekl. Pokud jde o prvního z nich, Havel odmítl signovat zákony, které byly přijaty celou sněmovnou napříč stranami. Oba jsou přitom vysloveně antiliberální. Ten o plzeňské dálnici umožňuje vyvlastnit půdu občanům, kteří by ji nechtěli prodat stavitelům. Získat půdu by sice šlo i při běžném správním řízení, zákonem ale dostanou stavbaři do rukou bič, kterým donutí vlastníky půdu prodat okamžitě a ještě jim nadiktují cenu. Tím sněmovna…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte