Podle návrhu rozpočtu by měly letos v Maďarsku výdaje státní kasy na obranu vzrůst na 143 % úrovně roku 1999. V roce 2001 dosáhnou podle plánů 1,81 % HDP, což zhruba odpovídá zvyklostem členských zemí NATO. Na první pohled jsou to pěkná čísla, praxe je ovšem trochu složitější. Do těchto výdajů se totiž započítává i to, co sice nějak s obranou souvisí, ale podle západních norem by tam započítáváno být nemělo. Co je však důležitější: výchozí bod tohoto růstu byl tak nízký, že je opravdu co dohánět.

Podávat výkony

Maďarská armáda patřila v éře socialismu k nejslabším článkům řetězu „tábora míru“. Na západě země sousedila s neutrálním Rakouskem, tudíž neležela ve směru předpokládaného hlavního náporu. Kreml Maďarsko neřadil k nejspolehlivějším spojencům, a jak se ukázalo v roce 1956, důvěry nebyla hodna ani jeho armáda. Moskva proto na posilování maďarské obrany nijak netrvala, což se zase hodilo kádárovskému vedení, které ušetřené peníze využívalo na financování své socialisticko-konzumní společnosti. Do 90. let tak Maďarsko vstupovalo s armádou, jejíž stav byl po stránce vybavení ještě žalostnější než stav armády české. Nejakutnější problémy poněkud zmírnil souhlas Maďarska s návrhem Moskvy - splácet svůj dluh z dob socialismu formou dodávek výzbroje, vojenských aut a součástek. Letadla MiG-29 získaná touto cestou Maďarsku umožňují odložit rozhodnutí o nákupu nových strojů až na konec příští dekády. Toto řešení má ale i méně sympatickou stránku:…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte