Rusko může použít atomovou zbraň proti agresorovi, který je napadá konvenčním způsobem, dokonce i proti tomu, který vůbec nedisponuje jadernými zbraněmi. Rovněž v případě, kdy „suverenita Ruské federace není ohrožena“. To je jedno z ustanovení nové ruské koncepce národní bezpečnosti, kterou už - jako základ pro vypracování nové vojenské doktríny - schválil premiér s prezidentskými pravomocemi Vladimir Putin.

Právo na přítomnost

Koncepce je jedním z prvních dekretů, které Putin podepsal poté, co od prezidenta Jelcina převzal jeho povinnosti. Vychází z předpokladu, že hlavním ohrožením bezpečnosti v současném světě jsou „pokusy o vytvoření struktury mezinárodních vztahů založených na převaze západních států pod vedením USA a na světové politice zaměřené na jednostranné, především vojenské řešení klíčových problémů, navzdory principům mezinárodního práva“. Dále koncepce vypočítává největší nebezpečí pro bezpečnost Ruska. Z prvků vnitřních jmenuje především vleklou hospodářskou krizi, „srůstání mafie s mocí“, separatismus, terorismus a slabost průmyslového a vojenského potenciálu, včetně stavu bojeschopnosti armády, který je hodnocen jako „kriticky nízký“. Mezi hrozbami „v mezinárodní sféře“ je na prvním místě jmenována činnost směřující k oslabení pozice OSN a OBSE. Dále rozmístění spojeneckých vojsk na území nových členských států NATO a možnost dalšího rozšíření této organizace. Rusko nakonec v koncepci prohlašuje, že si nejen činí právo na…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte