Bojíte se, že vaše dítě bude v roce 2002 povinně maturovat z matematiky, přestože vůbec neumí počítat? Možná bude muset dokonce plynně hovořit anglicky, i když nemá talent na jazyky. Strach z nových neznámých zkoušek ovládl žáky středních škol i jejich rodiče, a všichni s napětím čekají na požadavky, které jim v nejbližších týdnech stanoví ministerská komise. Přesto je namístě sledovat výrobu nových maturit také s nadějí. Pokud se totiž změna podaří, mohla by zastavit dlouholetý rozklad zdejšího vzdělávacího systému a v některých oblastech ho přiblížit parametrům civilizované Evropy.

Dalších deset let rozpadu

Co je třeba v tuzemském školství udělat, ukazují studie vydávané o něm v poslední době Evropskou unií a OECD. Po pádu komunistické diktatury jsme sice přestali prosazovat sovětský systém vzdělávání, poměry u nás se ale dodnes v mnoha ohledech liší od evropských zvyků. Co se má ve školách učit, nařizují státní úředníci do mnohem větších detailů než jinde. Jak si ale školy zorganizují výuku a zkoušky nebo jaký mají vztah k místní veřejnosti a rodičům, to zase záleží téměř výlučně na nich. Jak vědí všichni, kteří u nás se základními či středními školami přišli do styku, výsledek se i po deseti letech svobody velmi podobá době „před listopadem“: bezduché biflování hory předepsaného učiva doplňuje byrokraticky nadřazený přístup mnoha učitelů k žákům i rodičům. Přátelská atmosféra většiny evropských škol je dosažena právě opačnou cestou: o tom,…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte