Duch času, jak jej zachycuje literatura, prošel během dvacátého století četnými proměnami. Každá dekáda byla trochu jinak naladěna a dominovaly jí odlišné myšlenky a módy, v podstatě však rozpoznáváme zvláštní těkavý pohyb od iluzí k deziluzím a zase zpátky. Alternativní kultura 60. let přišla s ideály, jež se pojily se zásadní kritikou vědeckotechnické civilizace. Vyprahlost plně organizované skutečnosti vedla k snahám proniknout kamsi za ní, k silnějším zážitkům a hlubšímu poznání, tedy k něčemu tak starodávnému, jako je mystická zkušenost. Během následujících dekád dospěly literární obrazy světa zčásti k neobyčejné surovosti, naturalismu a cynismu, zároveň se však řada autorů prosadila idealismem a duchovní naléhavostí svých děl.

Cesta pouští za poznáním

Román Alchymista brazilského spisovatele Paula Coelha (*1947) se odvíjí v napůl snové, napůl symbolické atmosféře, která příběh putování mladého španělského pastýře za poznáním zakrývá jako lehká mlha. Vyprávění je opředeno ušlechtilými myšlenkami, které se s hypnotickou silou prezentují jako vzácné a skryté pravdy života, v podstatě však říkají jen to, že by lidé měli žít tvořivě, neváhat klást si vysoké cíle a věřit ve své poslání, neboť jedině tak je dokážou naplnit. Zkušenějšího čtenáře takové poznání sotva ohromí, podiví se spíš, kolik dějových motivů a myšlenek autor opsal z jiných knih, jenže právě to paradoxně naznačuje, že dílko má smysl: senzační úspěch svědčí o tom, že se na texty…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte