Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Díky bohu evropské jednoty

Židovský a křesťanský obchodník cestují renesanční Francií. Křesťan Žida přemlouvá, aby vstoupil do katolické církve. Přítel souhlasí, ale řekne,že se ještě před tím pojede podívat do Říma. Křesťan ho odrazuje, protože se bojí, že židovský přítel v Římě uvidí opilého papeže a kardinály po boku nevěstek, a na církev zanevře. Žid se přesto do Říma vypraví. Po návratu rychle běží za křesťanem a volá, že se chce nechat pokřtít. „Copak ty jsi nebyl v Římě?“ ptá se překvapeně křesťan. „Byl,“ odpovídá Žid. „A co jsi tam viděl?“ vyzvídá křesťan. „Opilého papeže a kardinály po boku nevěstek,“ odpoví mu Žid. „A to tě neodradilo?“ diví se křesťan. „Ne,“ vrtí hlavou Žid a dodává: „Když může katolická církev fungovat i s takovými potentáty, musí ji řídit samotný Bůh!“ Povídku z Boccacciova Dekameronu ze 14. století lze bez váhání přenést do roku 2000, konkrétně na summit Evropské unie v Nice. I tady platí, že zastánce evropské integrace, který nechtěl přijít o iluze, se měl Nice raději vyhnout.

Oko za zub

Čtyřdenní rokování EU připomínalo smlouvání trhovců na arabském bazaru. Šéfové patnácti států se hádali o každý hlas a snažili se pro sebe urvat co možná největší kus moci. Společný evropský zájem, deklarovaný v několika smlouvách a hojně skloňovaný západoevropskými politiky při cestách do kandidátských zemí, byl ten tam. Kdyby se jednání představitelů patnáctky živě přenášelo obrazem a zvukem po celé EU, druhý den by Evropané vyšli do ulic a požadovali…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.