Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Volby? Absolutní nezájem!

Svobodné volby byly jedním z hlavních požadavků protikomunistických demonstrací v listopadu 1989. Když byl splněn, přišlo v červnu 1990 k volbám poprvé dobrovolně jen o něco méně než sto procent voličů tehdejšího Československa. Od té doby účast klesá. K posledním volbám do Senátu a krajů přišlo sotva třicet procent občanů.

Nic nezměníš

Nízká volební účast může být hodnocena jako prohra institucí, do kterých se volí, i jako prohra politiků, kteří se o zvolení ucházeli. Součástí kampaně přece neměla být jen snaha přesvědčit voliče o vlastní výjimečnosti, ale také o tom, že vůbec mají k volbám přijít. To ale pro mnohé nebylo důležité, důležitý byl skalní volič, u kterého je jistota, že zvolí právě toho kterého kandidáta. Nerozhodný by se snad mohl nad volební urnou zamýšlet, a to nelze riskovat. Hlavní příčinou nízké volební účasti ovšem většinou bývá pocit voliče, že nic nemůže změnit, případně že nic změnit ani nechce. Ve Spojených státech amerických je nepochybné, že většina občanů ani nepozná, který z kandidátů na prezidenta zasedne nakonec v Bílém domě. Oba hlavní se liší jen v detailech. Jak se vyjádřil při současných volbách jistý ekonom: Volíme mezi Gorem, který je pro byznys, a Bushem, který je ještě více pro byznys. Pokud by hrozilo, že velkou šanci na zvolení má extremista, schopný ohrozit demokracii a tržní hospodářství, zajisté by k volbám dorazilo více Američanů. V České republice se ovšem nedá říci, že kandidáti jsou v zásadě…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.