Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Domov

Růže od Martina

Za okny rozlehlé školy na pražském Žvahově je teprve mlhavé ranní světlo, ale nikdo z dvaceti žáků čtvrté třídy už nejeví známky ospalosti. Mladá učitelka jim právě rozkrývá taje ve členění hlavních vět. Mezi dětmi snaživě se sklánějícími nad sešity sedí i Kuba. Drobný brýlatý chlapec v zelené mikině je usazen v červeném kolečkovém křesle a pera se chápe s větší námahou. Co chvíli se šeptem obrací na asistenta vedle v lavici, aby se ujistil, zda plní správně zadaný úkol. Ačkoli to letmým pohledem není postřehnutelné, Kuba se od svých kamarádů neodlišuje jen tělesnou vadou. Od narození má i mentální postižení. Jeho přítomnost ve žvahovské třídě však nahlodává zakořeněný mýtus, že dávat takové děti pod „jednu střechu“ se zdravými vrstevníky je holým nesmyslem.

Zkusíme to

„Kubovi rodiče se na nás obrátili před čtyřmi lety,“ říká ředitel žvahovské školy Josef Balga. „Představa, že by sem Kuba chodil, nám přišla zajímavá, a rozhodli jsme se to zkusit.“ I když ale ředitel Balga považuje experiment za přínosný pro obě strany, do dalšího ročníku na Žvahově už Kuba nepostoupí. „Nejsme bezbariérová škola a od druhého stupně se třída bude na každou hodinu přesunovat do jiné třídy s jiným pedagogem. Doporučili jsme tedy rodičům, aby zkusili bezbariérovou školu nedaleko nás,“ říká ředitel. Jsme tedy svědky nového postoje veřejnosti. Ani pro mentálně postižené už není automaticky nalajnován osud vedoucí přes speciální pomocné školy nezadržitelně mimo …

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.